Poradnik: Jak skonfigurować konto git z GitLab.

Ze względu tworzenia projektów na studia i konieczności używania systemu git zostałem zmuszony porzucić na jakiś czas GitHuba i zacząć używać GitLaba.

Powód?

Prywatne repozytoria.

Każdy z nas dostaje co tydzień szereg zadań programistycznych, które musi wykonać. Samemu, bądź z partnerem w grupie. Ze znanych dostępnych mi serwisów oferujących prywatne repozytoria należą wcześniej wymieniony GitLab oraz Bitbucket. Bitbucekt jednak oferuje ograniczenie do 5 członków. Co jednak pasuje, ale jednak ze względu na to, że słyszałem wiele dobrego o GitLabie to postanowiłem go wypróbować.

Pierwsze problemy

Używam dwóch laptopów. Jeden do domowych zastosowań, a drugi zabieram na studia. W takim przypadku fajnie jest pisać kod między zajęciami, a potem móc dokończyć jego pisanie w domu.

Ale gdy tylko utworzyłem repozytorium i próbowałem wrzucić pliki przez klient Gita (git for Windows). To bash powiedział, że takich jak ja to on nie obsługuje. Że się znamy. “Ma pan dowód?”. To mu pokazałem… to ten powiedział mi, że mimo wszystko on mnie wciąż nie rozpoznaje. Mam przyjść dopiero wtedy gdy dostanie on cynk, że ja to ja. 

“Permission denied (publickey) fatal : Could not read from remote repository”

Pomyślałem sobie wtedy spoko. Bezpieczeństwo przede wszystkim. I zadzwoniłem do kumpla, aby pogadał z bashem i mnie przedstawił. 

Aby skonfigurować konto GitLab będzie wam potrzebne wygenerować klucz SSH (SSH Key) na waszym komputerze.

 1. Aby to zrobić, musicie wejść w GitBasha (albo inny terminal/CLI) (i uruchomić go najlepiej z ustawieniami administratora).
 2. Wpisać: ssh-keygen
 3. Enter
 4. Spyta się was pod jaką nazwą zapisać klucz SSH pod podanym folderem (przeważnie jest to nazwa_uzytkownika/.ssh/ )
 5. Spyta was się o podanie hasła i potem jego potwierdzenie. Ogólnie można zignorować tworzenie hasła, ale ze względów bezpieczeństwa polecam jednak je stworzyć.
 6. Potem musicie wejść do folderu gdzie wcześniej stworzyliście podany klucz SSH. Będzie kończył się on rozszerzeniem *.pub
 7. I otworzyć go przy pomocy Notatnika. Alternatywą jest użycie polecenia bashowego :
 8. cat ~/.ssh/nazwa_pliku.pub | clip (Gdzie nazwa_pliku to nazwa wcześniej utworzonego przez was klucza SSH.) (choć ja polecam używać jako nazwa_pliku po prostu podstawowego “id_rsa” [4].
 9. Potem logujecie się na swoje konto GitLab i przechodzicie pod zakładkę “Keys” (klucze).
 10. https://gitlab.com/profile/keys
 11. Wasz skopiowany klucz wrzucacie w pole o nazwie “Key”.
 12. Tytuł powinien się wygenerować wam automatycznie.
 13. Następnie klikacie “Add Key” i od tej pory macie dostęp do waszego konta GitLab.
 14. Następnie wystarczy, że udacie się do swojego repozytorium na GitLabie i będziecie podążać zgodnie z przedstawionymi tam wskazówkami:
git config --global user.name "nazwa_uzytkownika"
git config --global user.email "example@example.com"

“Ej. Sorka ziomek” odpowiedział bash.  “Nie wiedziałem, że to ty. No wiesz… bezpieczeństwo i te sprawy” Mimo, że był to dobrze zbudowany typ o wzroście ponad 2 metrów to wydawał się być miłym facetem. “Następnym razem zawsze noś przy sobie klucz. Wtedy łatwiej cię będzie rozpoznać. Mamy taką zasadę. Bez klucza nie wpuszczamy. Rozumiesz, nie?”

Słowa końcowe.

Można albo używać jednego i tego samego klucza na każdej maszynie, albo po prostu dla każdej maszyny wygenerować nowy klucz. Spowoduje to tyle, że więcej kluczy, to więcej kłopotów z konfigruacją, ale i bezpieczeństwo wyższe. Decyzja należy do ciebie.

Źródła:

https://docs.gitlab.com/ce/ssh/README.html

http://stackoverflow.com/questions/40427498/getting-permission-denied-public-key-on-gitlab

https://superuser.com/questions/121307/is-it-reasonable-to-have-multiple-ssh-keys

https://askubuntu.com/questions/30788/does-ssh-key-need-to-be-named-id-rsa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.