Nauka Programowania #3 Kondycja programistyczna

Pamiętam, że gdy zaczynałem moją przygodę z programowaniem to miałem straszne trudności kondycją programistyczną, czyli z wytrzymaniem przy programowaniu dłużej niż godzinę.

Męczyłem się, wiedza gorzej wchodziła mi do głowy. Potem to całe programowanie zaczynało mi się nudzić, aż w końcu odpuszczałem. Próbowałem również takich suplementów jak Kawa czy Yerba Mate, ale niewiele one pomagały.

Tak więc co trzeba zrobić, aby efektywnie uczyć się programowania i żeby zwiększyć swoją kondycję programistyczną?

1. Iść do pracy.

Wiem że ten punkt wydaje się być trudno do zrealizowania, jeżeli jesteście jeszcze w szkole, ale to właśnie on mi najwięcej pomógł w mojej nauce. Już nie mogłem po prostu siedzieć i na spokojnie uczyć się programowania. Przez 9 godzin każdego dnia siedziałem w biurze, aby uczyć się programowania od najlepszych. Dostawałem zadania do wykonania, a jak czegoś nie umiałem rozwiązać to mogłem się spytać o pomoc. Praktyki mimo, że darmowe to chyba właśnie one spowodowały punkt przełomowy w mojej karierze.

“Zacząłem w końcu rozumieć programowanie”

Ale przypuśćmy, że nie masz takiej możliwości. Nikt nie oferuje w twojej okolicy takiej możliwości podjęcia praktyk, bądź pracy. Co można w takiej sytuacji zrobić?

2. Poszukać ludzi do współpracy.

To może z początku wydawać się trudne, ale jeżeli poszukacie na forach programistycznych to jestem pewny, że znajdziecie osoby chętne stworzyć z wami jakiś projekt programistyczny. Początki są trudne. Sam musiałem z kilku takich projektów zrezygnować z powodu braku czasu. Ale takie przedsięwzięcia pozwolą wam poznać nowych ludzi, dodać projekt do portfolio i przede wszystkim nauczyć się nowych rzeczy.

Jeżeli nie jesteś fanem takich rozwiązań to jest jeszcze możliwość wspomóc współtworzyć projekty Open-Source.

3. Open Source

Wystarczy, że wejdziecie na GitHuba i wejdziecie w Explore: https://github.com/explore Wtedy pojawi się wam lista z projektami, które możecie wspomóc.

Na początku może was coś takiego przerastać, ale warto mieć to na uwadze w przyszłości. Jest to świetny sposób na naukę pisania lepszego kodu i poznania nowych technologii. Takie coś też świetnie wygląda w CV i możecie pomóc przy rozwijaniu ciekawych projektów.

4. Zacząć tworzyć swój własny wielki projekt. 

Chciałeś od zawsze stworzyć swój własny silnik graficzny, program którego jeszcze nikt nie stworzył, aplikację na telefony, bądź po prostu wykonać pomysł gry, który od zawsze chodził ci po głowie? To właśnie masz okazję. Właśnie to przy własnych projektach człowiek uczy się najwięcej. A kto wie? Może znajdziesz ludzi do pomocy, którzy pomogą w rozwijaniu twojego projektu?

Koda

Koniec końców, aby dawać radę więcej i dłużej programować, trzeba po prostu programować dużo. Podobnie jak sportowiec, aby być w stanie pokonywać większe dystanse musi poprzez ćwiczenia zwiększać swoją wytrzymałość. Pomagają również przy tym Jamy Programistyczne. Przez okres 1-2 dni jesteście w stanie spotkać się z ludźmi, stworzyć ciekawy projekt, zjeść pizzę, a może nawet coś wygrać.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.