Nauka Programowania #4 Co zrobić gdy program wywali błąd?

Znacie to, gdy piszecie jakiś projekt i własnie utknęliście?  Wasz kompilator wywala błąd? Co wtedy robicie?

Akurat jeżeli jesteście na początku nauki programowania, to spotkacie się z tym problemem wielokrotnie. W miarę lepszego rozumienia koncepcji programistycznej, jak działają poszczególne elementy komputera, jak działają obiekty i jak na siebie oddziałują, to jest o wiele łatwiej. Ale mimo wszystko. To wciąż się będzie wam zdarzało. Rzadziej. Pewnie. Problem nawet szybciej rozwiążecie. Ja natomiast chciałbym wytłumaczyć początkującym jak do takich problemów podchodzić.

1. Daj sobie czas.

Pamiętam że jak zaczynałem naukę programowania to moim największym błędem, który zawsze popełniałem było to, że nie dawałem sobie czasu.

Czy 8 godzin na rozwiązanie błędu to dużo? Wtedy było to dla mnie bardzo dużo. Obecnie w sumie też jest to długo. W końcu tyle trwa przeciętny dzień pracy. Ale moim zdaniem trzeba umieć rozróżnić ucznia, od mistrza. Mistrz popełnia błędy, ale rozwiązuje je szybko. Uczeń ma możliwość siedzieć nad problem cały dzień i zastanawiać się gdzie popełnił błąd.

A jak znaleźć miejsce, w którym go popełniliśmy? A poprzez zrozumienie.

2. Zrozumienie istoty problemu.

To że coś nie działa, program się nie kompiluje, niepoprawnie działa, bądź zamyka po jego starcie wynika tylko z naszej winy. Tego że dany moduł, bądź program źle zaprogramowaliśmy. A aby uniknąć takich błędów należy mieć dobrą znajomość języka z którego korzystamy, frameworka, bądź biblioteki. Ale poza znajomością dochodzi jeszcze umiejętność logicznego myślenia oraz łączenia faktów. Elementów w całość. Oraz myślenia poza schematem. Ile razy nie mogłem zrozumieć czemu mój program nie działa, zastanawiając się, czy problem leży w klasie, a okazywało się często, że problem leży poza obrębem klasy.

3. Zrób sobie przerwę.

Jeżeli siedzisz nad błędem od 2 godzin i wciąż nie możesz sobie z nim poradzić to może czas na krótką przerwę? Zrobienie sobie kawy, wyjrzenia przez okno. Może nawet wyjścia z biura na miasto, aby zrobić małe zakupy? Po złapaniu odrobiny świeżego powietrza i dotlenienia mózgu powinno ci się lepiej pracować. Jeżeli chodzi o prywatne projekty, to czasem na rozwiązanie wpadałem podczas brania prysznica, oglądania filmu, czy grania w grę. Naprawdę nie wiadomo kiedy wpadniesz na rozwiązanie.

4. Zrób rozeznanie.

Google twoim przyjacielem.  Za każdym razem gdy napotykasz problem, powinieneś go na początku wygooglować. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś miał go przed tobą. A jeżeli nie… to zawsze możesz zadać pytanie na StackOverflow. Jeżeli wciąż nie możesz go rozwiązać, poszukaj podobnych projektów na GitHubie i zobacz jak inni podeszli do problemu. Jeżeli żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosło skutku. To może należy szukać problemu gdzie indziej?

5. Spytaj się znajomego programisty.

Czyli dlaczego bycie aktywnym w społeczności programistów jest ważna. Czy to na Slacku programistycznym, forach, grupach, czy nawet kręgach. Posiadanie kilku znajomych, których zawsze możesz się spytać o pomoc może ci niejednokrotnie zaoszczędzić sporo czasu. A i można wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć z innych dziedzin, bądź technologii.

2 thoughts on “Nauka Programowania #4 Co zrobić gdy program wywali błąd?”

  1. Z robieniem przerwy i dawaniem czasu się zgadzam, u mnie często rozwiązania przychodzą pod prysznicem albo jak jadę autem. Do tego co napisałeś zaproponowałbym jeszcze próbę wytłumaczenia komuś Twojego problemu. Nawet jak ta osoba nie będzie w stanie Ci pomóc, to Ty uporządkujesz swoje myśli i baaardzo możliwe, że sam rozwiążesz problem.

    1. Dzięki za odpowiedź! Zupełnie zapomniałem o metodzie gumowej kaczki! Dziś spróbuje jeszcze ją dopisać 😉

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.