Nauka programowania dla początkujących. #1 Wstęp

Nie będzie to poradnik jakich wiele w internecie. Sam kilka takich poradników przerobiłem i ich skuteczność uważam za średnią.

Sam zmagałem się kiedyś z programowaniem. Wiem jak trudne jest wejście i zrozumienie działania kodu. Kupujesz książkę do wybranego języka, przerabiasz kilkanaście rozdziałów po czym dochodzisz do wniosku, że nic z tego nie rozumiesz. Znam to. Byłem tam. Kupujesz kolejną książkę z nadzieją, że się coś zmieni. Kończy się na tym, że masz ponad 5 książek odnośnie programowania, a mimo to wciąż nie umiesz programować. Szukasz kursu na YouTube, bądź on-line i przepisujesz kod. Czasem bezmyślnie, czasem coś „zrozumiesz”. Przynajmniej u mnie tak to wyglądało. Dla osób umiejących już programować ciężko to zrozumieć, bo albo nauczyli się programowania dawno temu, albo może przyszło im to naturalnie?

Albo po prostu o tym oficjalnie nie mówią.

Ja miałem bardzo duże problemy z programowaniem na studiach. A potem w pracy zawodowej jeszcze gorsze. Rozumienie abstrakcyjnych koncepcji przychodziło mi z trudem…, aż nagle „pyk” mnie olśniło. Jak to powiedział mój kumpel ze studiów, który był ode mnie kilka lat starszy i pracował już w branży:

„Kiedyś przyjdzie taki moment w twoim życiu, że zapali ci się w twojej głowie lampka i potem już będziesz rozumiał wszystko!”

Wtedy ciężko mi było w to uwierzyć. Kilka miesięcy później nic się takiego nie wydarzyło. Minął rok… poszedłem na praktyki… i stało się. Nagle w mojej głowie zrobiło się „pyk”. Co prawda dopiero po praktykach. I gdy do programowania podszedłem bardziej na luzie.

W tym poradniku będę próbował właśnie wam wytłumaczyć koncepcje działające w programowaniu. Aby i wam udało się to osiągnąć.

Nauczę was jak: „Myśleć jak Programista”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *